Pojemniki metalowe a certyfikaty
Większość firm mająca do czynienia z magazynowaniem i transportem produktów wie, jak bardzo w tych branżach popularne są pojemniki siatkowe. Osoby niezwiązane z tymi działalnościami często jednak nie zdają sobie sprawy, że kosze tego typu powinny posiadać licencję EPAL. Czym ona jest i dlaczego jest tak ważna? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.
EPAL – co to?
EPAL to skrót nazwy własnej European Pallet Association, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Paletowego. Firma, która stara się o licencję EPAL, musi produkować wyroby zgodne z wytycznymi UiC-435.2 oraz normą DIN EN 13698-1. W Polsce za udzielanie producentom certyfikatów odpowiadają dwie organizacje: Polski Komitet Narodowy EPAL i Związek Producentów Palet UIC. Drewniane element (np. dna) w pojemnikach metalowych wyprodukowane na licencji EPAL powinny posiadać tzw. klamry kontrolne (tzw. gwoździe naprawcze). Producenci podrabianych palet zgodnie z przepisami prawa mogą być ścigani za przestępstwo dotyczące używania podrobionych znaków towarowych.
Certyfikat EPAL – dlaczego warto?
Dlaczego przedsiębiorcom opłaca się korzystać z ustandaryzowanych palet i pojemników metalowych z certyfikatem EPAL? Z wielu względów. Przede wszystkim mogą oni w prosty sposób wymieniać tej samej jakości palety na całym świecie. Mają one ściśle określone wymiary. Mogą też być pewni, że pojemniki nie zawiodą. Nad jakością produktów EPAL czuwa niezależne towarzystwo kontroli Bureau Veritas. Pojemniki z certyfikatem EPAL są powszechnie dostępne, co wiąże się z krótkimi drogami transportowymi. Dla firm, którym bliska jest ochrona przyrody, kluczowe jest też to, że palety EPAL wykonywane są z surowców naturalnych, bez obróbki chemicznej. Produkty z certyfikatem EPAL są obecnie użytkowane na całym świecie. Szacuje się, że na globalnym rynku jest ich już ponad 450 milionów sztuk. Ścisła współpraca PKN EPAL z użytkownikami obrotu paletowego oraz z organizacjami logistycznymi obejmuje nie tylko kontrole pojemników i palet, ale też organizowanie szkoleń i wymianę doświadczeń pomiędzy wszystkimi podmiotami.